Posiew moczu: co to za badanie?
9

A A A

Zakażenie układu moczowego jest wskazaniem do wykonania badania posiewu moczu, czyli umieszczenia go na specjalnych płytkach bakteriologicznych w celu wyhodowania ewentualnych bakterii i wdrożeniu stosownej antybiotykoterapii.

Pobranie moczu do posiewu jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku badania ogólnego. Jak wygląda sama procedura i co dzieje się z wyhodowanymi bakteriami?

W atmosferze pełnej sterylności

Pobranie moczu do posiewu wymaga od osoby, która tego dokonuje, niezwykłej staranności. Do moczu nie mogą bowiem trafić bakterie z żadnego innego miejsca na ciele ani z otoczenia, by nie zaburzać odczytu wyniku. Mocz pobiera się do sterylnego pojemnika, który otwierany jest dopiero w momencie rozpoczynania pobrania. Obecnie pojemniki do pobierania posiewu moczu zawierają już przygotowane podłoża bakteriologiczne, które umieszcza się wewnątrz pojemnika z moczem, zaraz po jego napełnieniu.

Higiena przede wszystkim

Podczas pobierania moczu na posiew powinno się stosować nieco intensywniejszy rygor higieniczny niż podczas pobierania moczu do badania ogólnego. Zasada ta tyczy się zarówno umycia rąk tuż przed całą procedurą, jak i umycia okolic cewki moczowej.

Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na usunięcie nagromadzonej wydzieliny pod napletkiem (tak zwanej mastki). Kobiety natomiast powinny dokładnie oczyścić okolice cewki moczowej i wejścia do pochwy zgodnie z kierunkiem „od przodu do tyłu”, czyli od cewki moczowej do odbytu, by przypadkowo nie przenieść bakterii, które bytują w okolicach ujścia przewodu pokarmowego i nie spowodować ich błędnej identyfikacji.

Po wyhodowaniu bakterii

Posiew moczu: co to za badanie?W momencie gdy uda się wyhodować bakterie na podłożach, następuje ich mikrobiologiczna identyfikacja. Rozpoczyna się to zazwyczaj barwieniem metodą Grama, a następnie ogląda się uzyskane kolonie pod mikroskopem.

Gdy mikrobiologowi uda się określić rodzaj i gatunek bakterii, z jaką ma do czynienia, kolejnym etapem jest wykonanie tak zwanego „antybiogramu”, czyli badania, które ma na celu sprawdzenie, na jakie chemioterapeutyki dana bakteria jest oporna, a na jakie wrażliwa. Jest to bardzo ważny test, obecnie rutynowo wykonywany przy każdym badaniu bakteriologicznym. Pozwala określić, jakie leki należy podać pacjentowi, aby unieszkodliwić daną bakterię.

W przypadku gdy pacjent już zaczął otrzymywać antybiotyk, na który zgodnie z przeprowadzonym testem dana bakteria nie reaguje, nie przerywa się leczenia, ale kontynuuje się cykl podawania danego antybiotyku, a następnie dodaje się do planu terapeutycznego drugi lek, który jest w stanie zwalczyć rozwiniętą już infekcję.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Posiew moczu: co to za badanie? Podpisprzybylska

    co oznacza wynik badania moczu mocz jalowy -czynnik hamowania ujemny

    Odpowiedz