Leukocyty w moczu: skąd się w nim biorą?
14

A A A

Leukocyty to inaczej krwinki białe, których fizjologicznym miejscem występowania jest krew. W moczu leukocyty znajdować się nie powinny. Dopuszczalną normą ilości leukocytów w moczu jest 4-5 sztuk w polu widzenia. W przypadku zwiększenia liczby białych krwinek w moczu, niezbędne jest wdrożenie diagnostyki tego stanu i szybkie włączenie leczenia (najczęściej przeciwzapalnego). O czym dokładnie może świadczyć obecność leukocytów w moczu?

Zakażenie układu moczowego

Infekcja tocząca się w obrębie dróg moczowych jest najczęstszą przyczyną obecności leukocytów w moczu. Zakażenia te mogą obejmować zarówno ich formy ostre (przebiegające nagle, z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała), jak i przewlekłe (toczące się od co najmniej dwóch tygodni, bez gwałtownych objawów zakażenia). W przypadku stwierdzenia obecności leukocytów w moczu niezbędne jest zlecenie dodatkowych badań, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie. Najprostszym z nich jest posiew moczu, czyli badanie bakteriologiczne, które ma na celu wyhodowanie bakterii i zweryfikowanie podejrzewanego rozpoznania.

Jałowe stany zapalne nerek

Obecność leukocytów w próbce moczu może także świadczyć o toczącym się procesie zapalnym w obrębie nerek na skutek ich uszkodzenia nie przez chorobotwórcze mikroorganizmy, ale przez toksyczny wpływ leków na delikatne struktury nefronów (komórek, które budują nerki) lub przez mechanizmy autoimmunologiczne (na przykład w alergicznym śródmiąższowym zapaleniu nerek).

Do leków, które mogą wywołać takie objawy należą przede wszystkich inhibitory konwertazy angiotensyny (leki stosowane w nadciśnieniu i chorobach serca) oraz niesterydowe leki przeciwzapalne (takie jak bardzo popularny ibuprofen i kwas acetylosalicylowy), a także antybiotyki, leki immunosupresyjne, preparaty moczopędne, sole litu i inne toksyny mogące wywołać uszkodzenie nerek.

Choroby nie związane z nerkami

W niektórych sytuacjach może zdarzyć się tak, że leukocyty w moczu będą pojawiać się w przebiegu zakażeń innych narządów jamy brzusznej (z powodu zanieczyszczenia próbki moczu bądź rozszerzania się zakażenia). Ma to miejsce najczęściej podczas trwania bardzo rozległego procesu zapalnego.

Innymi sytuacjami, które mogą predysponować do występowania leukocytów w moczu mogą być: choroby serca, odwodnienie, stan po intensywnym wysiłku fizycznym oraz ogólnoustrojowe choroby zapalne.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Leukocyty w moczu: skąd się w nim biorą? Leukocyty w moczu

  W wyniku badania moczu wyszło mi że mam 6-12 leukocytów, co to oznacza

  Odpowiedz

 2. Re: Leukocyty w moczu: skąd się w nim biorą? jolka

  mam w moczu leukocyty +25 kom/ul i bardzo liczne nabłonki plaskie-co to może oznaczać?

  Odpowiedz

 3. Re: Leukocyty w moczu: skąd się w nim biorą? anna cichosz

  w moim wyniku badan z moczu jest ze mam leukocytow 10-12 gdzie norma jest 5.biore tabletki moczopedne

  Odpowiedz

  • Re: Leukocyty w moczu: skąd się w nim biorą? irena andruszkiewicz

   mam w moczu 10leukocytów co to oznacza?

   Odpowiedz