Krew w moczu. O jakich chorobach może świadczyć?
6

A A A

Pojawiający się krwiomocz nie jest przyjemnym widokiem i często jest powodem szybkiego zgłoszenia się pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu. Może świadczyć o rozwijającej się patologii układu moczowego lub o początku choroby ogólnoustrojowej. Sprawdź, co może znaczyć pojawiająca się w moczu świeża krew.

Przyczyny przednerkowe

Mianem tym określa się wszystkie powody krwiomoczu nie uzależnione od nerek, ale od samej krwi, przyjmowanych leków oraz niewłaściwej kontroli leczenia chorób serca. Może dziać się tak w przypadku, gdy pacjent otrzymuje leczenie przeciwkrzepliwe z powodu choroby serca i przedawkuje leki. Podobnie w nadciśnieniu tętniczym – jeśli jest ono źle leczone i źle kontrolowane. Krwiomocz może być także pierwszym objawem rozwijającej się skazy krwotocznej na podłożu zaburzeń krzepliwości lub nieprawidłowego obrazu krwi obwodowej.

Przyczyny nerkowe

Krew w moczu. O jakich chorobach może świadczyć?W tej grupie znajdują się wszystkie patologie związane ściśle z kłębuszkami nerkowymi, w szczególności ich zapalenia. Krwiomocz nerkowy może być także objawem rozwijającego się procesu nowotworowego w nerce, czynnej gruźlicy nerki lub jej urazu. Bardzo często także zdarza się, że choroby układowe tkanki łącznej lub choroby reumatyczne na początku manifestują się poprzez nefropatię i krwiomocz.

Przyczyny pozanerkowe

Zgromadzone w tej grupie przyczyny są uzależnione ściśle od dróg moczowych. Najczęstszą przyczyną pozanerkową krwiomoczu jest kamica nerkowa. Zalegający w moczowodzie lub pęcherzu kamień może uszkadzać nabłonek dróg moczowych i przez to pojawia się krwawienie. Dość często zdarza się, że krwawienie z dróg moczowych oznacza rozwijające się zakażenie pęcherza lub cewki moczowej. U mężczyzn krwiomocz może być pierwszym objawem raka prostaty, u kobiet natomiast może być jedynie zanieczyszczeniem krwią menstruacyjną lub innym krwawieniem z dróg rodnych, co wymaga diagnostyki ginekologicznej.

Niezbędna diagnostyka

Każde krwawienie z dróg moczowych powinno być jak najszybciej poddane diagnostyce, najlepiej w warunkach szpitalnych. Przyczyn krwiomoczu może być bardzo wiele – większość z nich to niegroźne stany zapalne, które można szybko wyleczyć dzięki farmakoterapii, ale czasem krwiomocz może świadczyć o poważnej patologii, która wymaga szybkiego postępowania terapeutycznego.

Jeśli epizod krwiomoczu był jednorazowy i nie powtarza się, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju, jednak taka sytuacja także wymaga wszczęcia procedury diagnostycznej, rozpoczynającej się od badania ogólnego moczu oraz jego posiewu (badanie w kierunku zakażenia układu moczowego), które weryfikuje ogólny stan układu moczowego i nerek.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Krew w moczu. O jakich chorobach może świadczyć? kowacz

    dziś odmuwiono mojej mamie przyjęcia do szpitala silnie kwawi ze skrzepami już od tygodnia lekarz powiedział że nie ma podstaw do zatrzymania w szpitalu mama ma chore serce tarcz\yce cukrzyce ma 80 lat lekarz pierwszego kontaktu wypisał na leczenie a szpital odm€wił co mam zrobić mama jest bardzo słaba

    Odpowiedz