Białko w moczu: co może oznaczać?
7

A A A

Pojawiające się w moczu białko może być wykryte w badaniu ogólnym moczu i w badaniu osadu moczu. Są to jednak testy, pozwalające wykryć jedynie samą obecność białka (badanie ogólne moczu) lub jego kształt (badanie osadu moczu). O jego ilości świadczy dobowa zbiórka moczu. Przeczytaj, jakie patologie manifestują się poprzez wydalanie białka z moczem.

Jak do tego dochodzi?

Patomechanizm przechodzenia białka do moczu polega na uszkodzeniu nerek, a konkretnie kłębuszków nerkowych (wtedy filtrowanie staje się nieefektywne) lub cewek nerkowych (wtedy za mało składników z moczu wraca z powrotem do krwi, co odbywa się standardowo przy produkowaniu moczu ostatecznego w nerce).

Opisane zjawiska mają miejsce w momencie, gdy nerka jest uszkodzona, a jej funkcja filtracyjna traci na wartości. Prowadzi to bardzo szybko do rozwijania się nefropatii, czyli zjawiska polegającego na stopniowym uszkadzaniu nerek. Jest to o tyle ważne, że zainicjowany proces bardzo ciężko jest zniwelować, a uszkodzone części nerki nigdy już nie powrócą do swojej pierwotnej funkcji.

Białkomocz jest groźnym procesem niezależnie od patologii, o jakiej świadczy. Konieczne jest w tym przypadku wdrożenie pilnej diagnostyki układu moczowego, na podstawie której będzie można zaordynować odpowiednie leczenie i nie dopuścić do całkowitego zaniku funkcji pełnionej przez nerkę.

„Lżejszy” białkomocz

Jako że białkomocz najczęściej nie świadczy o patologiach, wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej, należy wspomnieć o przyczynach, które nie stanowią o zagrożeniu życia pacjenta i są łatwo odwracalne na sposób interwencji farmakologicznej. Należą do nich przede wszystkim stany zapalne w obrębie dróg moczowych, toksyczne działanie różnych substancji, nadciśnienie tętnicze lub przedłużająca się gorączka.

Niebezpieczne sytuacje

W przypadku gdy lekarz ma do czynienia z białkomoczem u pacjenta, musi jak najszybciej zidentyfikować jego przyczynę. Białko w moczu może świadczyć zarówno o patologiach w obrębie układu moczowego, jak i o chorobach obejmujących swoim zakresem całe ciało. Na pierwszym miejscu należy wymienić nowotwory – zarówno nerek, jak i układu krwiotwórczego. Białkomocz z bardzo charakterystycznym obrazem osadu moczu może świadczyć o szpiczaku mnogim – chorobie rozrostowej, atakującej układ krwiotwórczy i przy braku odpowiedniego postępowania terapeutycznego prowadzi nieuchronnie do zgonu.

Innymi chorobami przebiegającymi z obecnością białkomoczu mogą być niedobory enzymatyczne i schorzenia ogólnoustrojowe, które przy braku odpowiedniego postępowania mogą pacjentowi znacznie utrudnić życie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Białko w moczu: co może oznaczać? Jerzy Bobrowski

    po dużych bólach podbrzusza zrobiłem badanie moczu, które wykazało 5,8 białka w moczu. Lekarz stwierdził że to nic groźnego to drobny stan zapalny i nawet nie przepisal mi jakiegokolwiek lekarstwa. Czy to słuszna diagnoza.

    Odpowiedz