Białko w moczu: kiedy to norma?
10

A A A

Białkomocz jest stanem patologicznym, który może świadczyć o wielu rozwijających się chorobach w organizmie. Mimo to, istnieją takie okoliczności, kiedy obecność białka w moczu jest czymś zupełnie naturalnym i nie stanowi powodów do niepokoju. W jakich sytuacjach nie musimy obawiać się o istniejący białkomocz?

Przemęczenie, niewyspanie, stres

W momencie gdy organizm jest zmęczony lub narażony na długotrwałe działanie czynników, które wywołują u niego przewlekłe poczucie zagrożenia lub zdenerwowanie i stres, nerki mogą reagować wzmożoną utratą białka. Podobnie rzecz ma się w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego przekraczającego możliwości pacjenta lub długotrwałego utrzymywania się w pozycji pionowej – mamy wtedy do czynienia z tak zwanym białkomoczem ortostatycznym. Są to stany fizjologiczne i zupełnie normalne, które nie wymagają wdrożenia żadnego leczenia.

Niespodziewane dodatki

Bardzo często w próbce moczu oddanej do badania znajdują się także inne wydzieliny z miejsc ciała, które zlokalizowane są w okolicy ujścia cewki moczowej. Jako że diagnosta laboratoryjny, dokonujący analizy moczu, ogląda jego osad pod mikroskopem, jest w stanie określić, czy znalezione białko jest fizjologiczną domieszką czy świadczy o rozwijającej się patologii układu moczowego lub innej chorobie związanej z obecnością białka w moczu.

W przypadku kobiet, bardzo często białkomocz może świadczyć o obecności śluzu pochwowego lub upławów, natomiast u mężczyzn białkomocz jest wynikiem obecności w moczu nasienia. Sytuacji tych nie zawsze da się uniknąć, jednak zachowanie odpowiednich zasad higieny przy okazji pobrania moczu do badania, minimalizuje ryzyko obecności niepotrzebnych domieszek innych płynów ustrojowych w moczu.

Nerkowe efekty termiczne

Białkomocz, który nie jest patologią może pojawiać się także jako konsekwencja oddziaływania ekstremalnych temperatur na nerki i ich okolice. Ma to miejsce w przypadku ich przegrzania (na skutek przebywania w bardzo ciepłych miejscach – na przykład w saunie) lub nadmiernego oziębienia (na przykład na skutek niedostosowania ubioru do warunków atmosferycznych).

Leki a białkomocz

Przyjmowanie niektórych leków również może predysponować do pojawieniu się białka w moczu. Są to na przykład bardzo popularne niesterydowe leki przeciwzapalne (dostępne w każdej aptece bez recepty), leki obniżające ciśnienie krwi stosowane w nadciśnieniu (inhibitory konwertazy angiotensyny) lub niektóre antybiotyki.

Taki białkomocz także nie jest powodem do obaw, ale powinien być sygnałem ostrzegającym przed faktem, iż nadmierne używanie owych preparatów może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Białko w moczu: kiedy to norma? Natalia

    Słyszałam, że białko w moczu jest groźne podczas ciąży? Czy zagraża ono dziecku?

    Odpowiedz